Er zijn veel mensen die niet goed kunnen slapen, of althans denken dat ze te weinig slapen. Maar meer uren slapen dan goed voor je is, is zeker niet nodig. Je leven is voorbij voordat je er erg in hebt. Dus zorg goed voor jezelf maar verslaap je leven niet.
Geen extra voer om te piekeren
Er zijn mensen die zichzelf een slaapprobleem aanpraten omdat ze denken te weinig uren slaap te pakken. Accepteren dat je een probleempje hebt, maar weten dat je toch ook slaapt, zorgt al voor een belangrijke stap naar de oplossing. Iedereen wordt wel eens wakker in de nacht, maar slapen, ook al in het onderbroken, doe je echt wel. Vlak voordat je gaat slapen moet je zorgen dat je hersenen geen extra voer krijgen om over te gaan piekeren. Ben jij ook zo iemand die in bed gaat liggen nadenken wat je de volgende dag allemaal nog moet doen en wat je niet moet vergeten? Dit los je op door voordat je in bed stapt al een to do lijstje gemaakt te hebben.
Gewoon lekker rusten
In bed liggen en aan niks denken lijkt moeilijk. Maar probeer het gewoon eens. Richt je aandacht dan op hoe fijn je ligt of hoe lekker je vers gewassen dekbedovertrek ruikt. Denk aan leuke dingen. Je moet je niet meteen druk maken als je niet in slaap valt. Geniet dan gewoon van de rust in je slaapkamer en besef dat lekker op bed liggen en niets anders moeten dan liggen, ook heilzaam is. Moet het voor jou in de nacht echt donker zijn, dan moet je die omstandigheden maken. Donkere lichtwerende gordijnen of zelfs eventueel een slaapmasker kunnen ieder lichtpuntje weren. Ook kun je vooraf gaand aan je slaap contact met licht vermijden of minimaliseren. Door licht worden je hersenen geactiveerd en blijf je alert, wat de slaap pakken lastiger maakt.
Slaapritme dat jou past
Het is niet voor niks dat bij kinderen vaak aan een slaapritme wordt vastgehouden. Dat is echt niet alleen bedoeld om de ouders te ontzien. Bedenk voor jouzelf een passend slaapritme. Jouw hersenen kunnen zich dan alvast instellen op het komende slapen gaan. Wakker worden op een vast tijdstip past daar ook goed bij. De dag goed beginnen is met lichaamsbeweging en het liefst in helder daglicht. Dat heeft een positiever effect dan sporten in de avond. Oefeningen om te ontspannen zijn voor de avond natuurlijk niet verkeerd.
Verslaap je leven niet
Lekker slapen doe je makkelijk wanneer je lekker moe en voldaan bent van een dagje hard werken. En wat is er mis mee er voor te zorgen dat je heerlijk moe bent van een avondje stappen? Het leven is niet alleen maar slapen. Verslaap je leven niet. Doe leuke dingen. Dan stap je in de avond mogelijk iets later je bed in, maar dan ben je blij en voldaan en dan val je met een glimlach om je mond in slaap. Heerlijk toch. Geniet van het leven, slapen kun je heel je leven nog.